...a kako to može biti
Mještani su tražili da se uz Bulevar uradi IZDVOJENA ULICA koja bi pokupila saobraćaj duž bulevara iz oba smjera (od pravca grada i u pravcu prema gradu), sa odgovarajućim sadržajima (zaštitni - zeleni pojasevi, trotoari optimalnih dimenzija, biciklističke staze i odgovarajuće zelenilo i drveće.)
IZVOD IZ DUP-a "Mutrovina" i "Zlatica B"
na kom se vidi mnoštvo ulica koje opslužuju kuće i objekte sa ciljem BUDUĆEG ZATVARANJA planiranih "spustova sa trotoara" i samim tim sprečavanja daljeg privrednog razvoja ovog dijela najvažnije saobraćajnice u gradu.
IZVOD IZ DUP-a "Mutrovina" i "Zlatica B"
- preklapanje DUP-a i našeg rješenja koje značajno povećava standard života i ekonomski razvoj
Cijelom dužinom bulevara može se uraditi proširenje sa odvojenom sabirnom ulicom, pješačkom i biciklističkom stazom sa zelenim površinama između.
Tako bi se cijelom dužinom od 4700 m moglo hladom prošetati u vrijeme žestokih vrućina i istovremeno sačuvati asfalt od prekomjernog zagrijavanja i usled toga habanja i brazdanja sa obje strane Bulevara.
Ova slika će nadmašiti i sliku Bulevara Svetog Petra Cetinjskog koja je najreprezantativnija slika Podgorice u svijetu.
Na sastanku sa predstavnicima svih relevantnih institucija potenciran je i potez pored Bulevara u nivou Parka na Zlatici, gdje se sa obje strane prema parku mogu uraditi biciklističke staze širine 5 m; sa zelenim površinama sa obje strane koje su širine 4m.
Između Bulevara i biciklističkih staza treba postaviti trotoar širine 9m sa 2m zelenila u sredini sa drvećem, a uz njega prema bulevar zelenu stazu širine 4 m. Pojas duž parka je 950m i sa jedne i sa druge strane parka.
Taj pojas bi se pažljivim projektom može proširiti i južnim obodom parka preko puta Volija u dužini 200m, i sjevernim obodom duž parka sve do željezničke pruge u dužini 550m. Sav ovaj potez imao bi borovu šumu u pozadini i sa jedne i sa druge strane
Izgled Bulevara kroz Zlatički park
Na ovom dijelu se jasno vidi kako je projektovan i planiran Bulevar. Iako je ovaj dio na državnom zemljištu, i dalje je Bulevar uzak i neprilagođen pješacima.
***Nema biciklističkih staza, nema drvoreda, nema zaštite pješaka, i nema širine trotoara bez za dvoje ljudi! (slika dolje)
I naš predlog (slika gore) sa reprezentativnim, zelenim i širokim ulazom u glavni grad!
Tako će vožnja Bulevarom, šetnje pješačkim stazama, vožnja bicikla, biti radost za sve; ovu sliku će svi nositi kao sliku grada koja plijeni i ostaje zauvijek u sjećanju; iz nje će se iznjedriti neka nova pokoljenja koja nose širinu, prostranstvo, spokoj i radost u svojim dušama umjesto tjeskobe, borbe od guranja po pješačkim stazama još od vremena kad su bili u kolicima i kad su morali da zastanu ili da budu izgurani sa staze; uz auta koja prijete da otkinu točkove kolica ili ruku pješaka.
Dio Bulevara kroz Zlatičku šumu
*crvenom bojom je obilježena širina našeg predloga Bulevara
Dio Bulevara kroz Masline od novog Volija do podvožnjaka
*crvenom bojom je obilježena širina našeg predloga Bulevara
i zapitajmo se...
ŠTO ĆEMO RADITI KAD NAM JEDNOG DANA (VRLO BRZO) ONEMOGUĆE PRILAZE DIREKTNO SA TROTOARA?
ŠTO ĆEMO RADITI KAD SE OSTVARE PLANOVI LEGALNOG PRAVNOG DOKUMENTA (DUP-a) PA NAM SE PARCELE IZDIJELE USKIM PRILAZNIM PUTEVIMA KOJI SE JAKO DALEKO UKLJUČUJU NA BULEVAR?
ŠTO ĆE SE DESITI SA REPREZENTATIVNOM SLIKOM NAŠEG GRADA KAD STAVIMO SAMO BETON I ASFALT?
KAKO ĆE ĐEĆA IĆI U ŠKOLU RAME UZ RAME SA KAMIONIMA?
KAKAV ĆEMO VAZDUH DISATI?
KAKVU ĆEMO BUKU SLUŠATI?
OSTAVLJA LI NAM SE MOGUĆNOST EKONOMSKOG RAZVOJA ILI ĆEMO BITI OSUĐENI DA ŽIVIMO NA NAJPROMETNIJEM PUTU U DRŽAVI BEZ JEDNOG DRVETA, ZAGRAĐENI ULICOM, I ZAGAĐENI IZDUVNIM GASOVIMA?
Izgled Bulevara kroz Zlaticu i Masline
u naseljenom dijelu gdje se obavljaju i razne poslovne djelatnosti